Srí Lanka
Čaje patří bezesporu k jednomu z největších bohatství Srí Lanky (do roku 1972 známé právě jako Ceylon). Čajové keříky zde byly vysázeny poté, co byly zničeny původní kávové plantáže. Vyhlášenými čajovými oblastmi na Srí Lance jsou například oblasti Kandy, Nuwara Eliya, Dimbula či Uva. Plantáže jsou z většiny osázeny hybridy assámského čajovníku, lístky jsou sbírány několikrát ročně. Čaje se zpracovávají ve většině případů jako černé a výjimečně se lze setkat s ceylonským zeleným čajem. Typické je rovněž dělení dle nadmořské výšky sběru, kdy čaje z vyšších poloh nesou označení "High grown".
#ShowMore#
Na Ceylonu je čaj hlavním exportním zbožím, představujícím 12 % veškerého vývozu. Čajové plantáže se nacházejí hlavně v jihozápadní části ostrova. Ceylon patřil před 200 lety spolu s Brazílií k největším světovým producentům kávy. Pěstování čaje na Ceylonu začalo až v polovině 19. století, když plísňová choroba zničila většinu kávovníkových plantáží. V roce 1850 byla na Ceylonu jediná čajová zahrada. V roce 1865 nastal doslavo čajový boom a v roce 1869 bylo na Ceylonu již 270 plantáží. Velkou zásluhu na tom měl Schotte James Taylor, který založil v roce 1867 dodnes existující plantáž Loolecondera Estate. Významnou úlohu při rozšiřování ploch čajovníku měl i londýnský obchodník s čajem Thomas Lipton. Plocha čajovníku se pak dále zvětšovala.
Nejkvalitnější čaje se sklízejí ve vyšších nadmořských výškách (nad 1500 m). Záleží však i na období sklizně, kdy rozhodujícím faktorem jsou monzunové deště.
Při srovnání rozlohy ostrova (srovnatelné s územím České republiky) s produkcí a exportem je Ceylon - Srí Lanka mezi světovými exportéry absolutní špičkou.
V oblasti Nuwara Eliya, kde se rodí i tento čaj, jsou výborné podmínky pro pěstování nejušlechtilejších čajů. Zahrady leží ve výšce 2000 m n.m. v čistém horském prostředí....
„Tygří řeka“ - v úrodných nížinách okolo starověkého města Kandy rodí se plně aromatický čaj nízkohorského typu. Tříděný listový čaj, pravidelně svinutý. Nálev je jasný,...